W swoim życiu podjąłem dwie decyzje, z których jestem szczególnie dumny. Pierwsza to oświadczyny podczas koncertu Phila Collinsa, druga to zbudowanie własnego Lightboarda wspólnie z ojcem i bratem oraz zainstalowanie go w naszym studiu.

W tym artykule dowiesz się:

 • Co to jest Lightboard i jak działa?
 • Jakie są przykłady wykorzystania w edukacji?
 • Jak uniknąć wpadek?
 • Jak zbudowaliśmy własny Lightboard?
 • Jak można skorzystać z niego w naszym studiu :)

Jest to rozwinięcie mojego video jakie nagrałem z Krzyśkiem Chojeckim, świetnym nauczycielem matematyki, członkiem grupy Superbelfrzy. Jeśli lubisz uczyć i rysować jednocześnie, na pewno pokochasz Lightboard tak, jak my! Zapraszam Ciebie do obejrzenia naszego video, a potem do przejrzenia dodatkowych informacji :)

Co to jest Lightboard?

Pamiętam ten dzień gdy pierwszy raz zobaczyłem tę próbkę video nagranego na Lightboardzie:

W pierwszej chwili pomyślałem:

– „Kurde mol, jak to działa?!”.

Zaraz potem:

– „Chcę to mieć!”

Bardzo szybko doszedłem do tego, że Lightboard nie jest technologią z kosmosu. Nie wymaga też pisania od tyłu (do tego jeszcze wrócimy).

Lightboard jest to po prostu niezwykle pomysłowym projektem tablicy, złożonej z super-przezroczystych szyb OptiWhite, pasków ledowych oraz odpowiednio ustawionej kamery i oświetlenia w zaciemnionym studiu. Dużo szkła, pisaków kredowych i światełek :)

Odpowiadając na najczęściej zadawane pytanie – nie, nie trzeba umieć pisać od tyłu ;) Obraz nagrywa się w formie lustrzanego odbicia, które przywraca się do normalności w postprodukcji :)

Super sprawą jest to, że pomijając ciężką, stalową ramę, Lightboard można skonstruować z łatwo dostępnych materiałów. Skąd to wiem? Autor tego konceptu, prof. Michael Peshkin z Northwestern University, opublikował wszystkie wytyczne dotyczące samodzielnej budowy Lightboarda na stronie Lightboard.info, na licencji Open Source. Tam też znajduje się grupa dyskusyjna konstruktorów, gdzie można zasięgnąć dodatkowych inspiracji.

Jakie są przykłady wykorzystania Lightboarda?

W zakładce Lightboards of the World oraz Video Ideas zobaczysz, że Lightboard upodobały sobie przede wszystkim amerykańskie uniwersytety, szczególne te o profilu technicznym. Nic dziwnego bo Lightboard świetnie nadaje się do tłumaczenia przedmiotów ścisłych oraz przyrodniczych takich, jak matematyka, fizyka, biologia i chemia. Bardzo lubią go też inżynierowie i programiści.

Szybki research przyniesie jednak znaaaacznie więcej pomysłów. Oto kilka, „lżejszych” przykładów:

Pół żartem, pół serio, prekursorem Lightboarda był jednak nie kto inny, a Pablo Picasso ;)

W naszym studiu CourseMakers, Lightboard wykorzystujemy bardzo często również w kursach o tematyce biznesowej. Przykładowo, Łukasz Kosuniak i Piotrek Kwietniak świetnie wykorzystali go w swoim kursie Podstawy Marketingu B2B, a psycholog Anna Agata Nowak w kursie Pozytywna Organizacja.

Z perspektywy ponad roku czasu pracy z Lightboardem mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Lightboard nadaje się do tłumaczenia wszelkich skomplikowanych zagadnień, a jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i pomysł na jego wykorzystanie.

Jakie są główne korzyści Lightboarda w edukacji?

 • Możesz pisać i mówić jednocześnie, będąc cały czas zwróconym do widza/ucznia, a nie odwróconym plecami jak w przypadku pisania na białej tablicy lub flipcharcie.
 • Lightboard Video jest bardziej angażujące, łatwiej przyciągnąć i skupić uwagę widza/ucznia na dłużej.
 • Lightboard Video jest skuteczniejszym formatem niż standardowe filmy oparte na screencaście lub białej tablicy, co zostało nawet udowodnione w badaniach opublikowanych na łamach Journal of Educational Psychology.
 • Lightboard Video posiada pierwiastek „efektu wow”, ponieważ nie jest tak popularne jak inne formaty. Z tego powodu nadaje się również do produkcji reklamowych.
 • Lightboard Video jest proste w montażu, ponieważ nie wymaga wymyślania specjalnych slajdów, animacji i „upiększaczy”. Sama „opowieść” nauczyciela i jego rysunki zazwyczaj w zupełności wystarczą, aby dobrze wytłumaczyć dane zagadnienie. Lightboard video może być tańsze i szybsze w produkcji niż inne formy video!

The results were that the students who viewed the transparent whiteboard video performed significantly better in the immediate posttest than the students who viewed the traditional whiteboard video.

Fiorella, L., & Mayer, R. E. (2016).Effects of observing the instructor draw diagrams on learning from multimedia messages. Journal of Educational Psychology

Jak dobrze wypaść i uniknąć wpadek? 5 praktycznych wskazówek.

Lightboard Videos to nie jest „hop siup”. Szczególnie za pierwszym razem. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Oto naszych 5 wskazówek, które mocniej rozwinęliśmy w video z Krzyśkiem Chojeckim. Pomogą Ci uniknąć błędów.

 1. Przygotowanie - Przyjedź do studia wcześniej, żeby oswoić się z tą sytuacją i potestować wszystko bez ciśnienia. Uwierz mi, zajmie Ci to trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do tego, że nie masz przed sobą widowni. Dotyczy to nawet (przede wszystkim) najbardziej doświadczonych wykładowców i instruktorów. Zaciemnione studio nie pomaga w błyskawicznej aklimatyzacji – to jest coś zupełnie innego niż znasz z sali wykładowej. Ale gdy to zrobisz, „polubisz tę bestię” :) Wypadniesz naturalnie, przyjaźnie i na luzie - o to w Lightboard Videos właśnie chodzi!
 2. Pomysł - nie nagrywaj na Lightboardzie na siłę, tylko dlatego, że to wygląda „cool”. Zastanów się co ma sens, gdzie rzeczywiście tłumaczysz coś, co wymaga rysunku. Przygotuj scenariusz i rysunki wcześniej, na wymyślanie tego w studiu zabraknie Ci pewnie czasu i energii.
 3. Zmazywanie - zmazanie całej tablicy zapaćkanej pisakiem kredowym zajmie od 3-8 minut. My korzystamy z myjki Karchera do ściągania wierzchniej warstwy brudu oraz dobrej jakości ściereczek z mikrofibry do polerowania zacieków. Tak czy inaczej, to proces który chwilę trwa, więc musisz mieć dobrze przemyślane co chcesz rysować oraz skoncentrować się na nagraniach, żeby po prostu co chwilę nie męczyć się myciem szyby.
 4. Ubiór - ubierz coś ciemnego i najlepiej jednokolorowego, żeby nie odwracać uwagi widza od rysunków. Będą też dobrze widoczne nawet gdy je zasłaniasz ciałem. Unikaj jednak czarnego outfitu bo będzie zlewał się tłem. Unikaj też koszul i bluzek w mikrowzorki bo kamery przy nich głupieją.
 5. Zbuduj sam, przyjedź do CourseMakers lub zleć budowę nam - masz wiele możliwości i nic nie powinno Cię hamować! Jeśli planujesz zbudować własny Lightboard zgodnie z dokumentacją, to weź jedynie pod uwagę, że potrzebujesz dużego pomieszczenia, najlepiej min. 4/5m dla dużej tablicy o szerokości ok 2.4m bo musisz uwzględnić dobre ustawienie świateł i kamery. Jeśli nie masz takich warunków, możesz przyjechać do naszego studia i nagrać Twoje filmy z nami lub zlecić nam budowę tzw. „lightboarda biurkowego”, który zainstalujesz niemal wszędzie.

Jak zbudowaliśmy nasz Lightboard?

Jeśli dotarłeś/aś do tego etapu, to mam dla Ciebie wisienkę na torcie tego artykułu, czyli zdjęcia i insighty z procesu budowy naszego, dużego Lightboarda. W duchu „open source”, zdradzę teraz kilka sekretów :)

Miejsce

Naszym pierwszym wyzwaniem było odpowiednie miejsce. Tak jak wspomniałem wcześniej, duży Lightboard o szerokości 2.4m i wysokości 1.2m najlepiej wypadnie w pomieszczeniu o szerokości 4-6m i długości 5-10m.

Znalezienie takiego pomieszczenia na wynajem w rozsądnej cenie było wielkim wyzwaniem. Po bezowocnym miesiącu poszukiwań w Poznaniu i okolicach, zdecydowaliśmy zainwestować w remont starego budynku w… Inowrocławiu, co z biegiem czasu okazało się odważną, ale bardzo dobrą decyzją. Duża, otwarta powierzchnia (ponad 60m2), partner oraz jednocześnie cisza dzięki niezwykle grubym ścianom, to idealne miejsce dla „bestii” :)

Swoją drogą, sam remont i budowa naszego studia to temat na osobny artykuł, a może i thriller, ale póki co zostawię Cię ze zdjęciami przed/po bo wiem, że to tygryski lubią najbardziej :)

Szyba

Odpowiedniej szyby początkowo szukaliśmy w USA, ponieważ tam Lightboard został wynaleziony i tam znajdują się także firmy, które produkują je komercyjnie (głównie na potrzeby wspomnianych wcześniej uniwersytetów). Jednak transport przez ocean niemal 100 kilowego monstrum, bo mniej więcej tyle waży szyba o wymiarach 2.4/1.2m oraz grubości 1 cm, to zbyt szalony pomysł nawet dla nas ;)

Szcześliwie okazało się, że takie szyby można znaleźć również w Polsce! Co więcej, znaleźliśmy ją tuż za rogiem, w jednej z inowrocławskich firm specjalizujących się w produkcji szyb na potrzeby przemysłu i biznesu. Potrzeba była szybka OptiWhite, czyli taka, o doskonałej przepuszczalności światła.

Niestety, pierwsza szyba przyjechała z dużą wadą - rysą, która była zbyt widoczna, aby komfortowo nagrywać :( Odkryliśmy to dopiero po zainstalowaniu jej na ramie co biorąc pod uwagę ile wysiłku nas kosztowało, aby ją zainstalować, było mocnym ciosem.

Po paru miesiącach zdecydowaliśmy zamówić drugą szybę i z duszą na ramieniu sprawdzaliśmy jej stan. Było dobrze! Tym razem obyło się bez dużych rys. Ale wydaliśmy w sumie po 1000 zł na każdą, czyli 2000 zł na same szkło…

Rama

Szyba o tak wielkiej masie potrzebuje solidnej ramy. Zdecydowaliśmy się na stalową, którą zespawał mój brat. Nie lada wyzwaniem było mocowanie szyby, ale wspólnie z moim ojcem - złotą rączką, wymyślili system, który zadziałał dobrze.

Montaż

Największym wyzwaniem był montaż szyby na ramie… Z uwagi na wagę szyby, było to niezwykle trudne i niebezpieczne zadanie. Wymagające naprawdę ogromnej siły. Z tego powodu zdecydowanie nie polecam „robić tego w domu”!

Paski ledowe

Paski ledowe służą do oświetlania szyby od środka. Wciąż eksperymentujemy ze znalezieniem tych najlepszych. Póki co stosujemy paski ledowe o zimnej charakterystyce barwowej, ale są zbyt jasne. Dlatego zamiast kupować droższe z dimerem, przysłoniliśmy je białą agrowłmókniną, która może nie wygląda najlepiej na świecie, ale działa.

Światła studyjne

Lightboard potrzebuje dużo światła, żeby wyglądał naprawdę dobrze! My stosujemy 4 panele KinoFlo LED, jest to najwyższej klasy oświetlenie filmowe kosztujące niemal 60 tys. zł za komplet bo chcemy dla naszych klientów i autorów kursów topowej jakości :) Oczywiście, jeśli planujesz zbudować własny Lightboard, np. jego mniejszą, biurkową wersję, nie musisz używać tak ekstrawaganckiego oświetlenia. Musisz być jednak przygotowany na co najmniej 3-4 lampy o dużej mocy (najlepiej ledowe, aby nie ugotować się w trakcie nagrań).

Kamera, dodatki i dobra zabawa :)

W CourseMakers, nasz set kamerowy to Panasonic GH5 + bardzo jasny obiektyw 42.5/1.2. To połączenie sprawdza nam się bardzo dobrze. Oczywiście wszystko w 4K :)

Zainteresowany/a? Zbudujemy Lightboard dla Ciebie!

Lightboard możesz zbudować samodzielnie, ale jeśli nie masz odpowiedniego warsztatu i czasu, możemy zbudować go dla Ciebie! Mój brat Sławek Rycharski specjalizuje się w konstrukcji wysokiej jakości Lightboardów, które stworzył m.in. dla Akademia.pl, WSB i UMK. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą zbudowania Lightboarda dla siebie, proszę napisz do mnie na [email protected] lub zadzwoń: 795 401 608. Do usłyszenia :)