Jeśli interesujesz się kursami online to pewnie widzisz, że większość poradników, podcastów i „kursów jak robić kursy” dotyczy bardziej ich marketingu, a nie edukacji - to znaczy jak zrobić kurs, który rzeczywiście czegoś uczy.

Z odsieczą przychodzi Greg Wilson, który napisał absolutnie genialną książkę „Teaching Tech Together: How to create and deliver lessons that work and build a teaching community around them”.

Jest to #3 najważniejsza książka w moim życiu i #1 na liście książek dotyczących edukacji (ex aequo z ukochaną „Mastery” George’a Leonarda).

To 300-stronicowe dzieło nie zawiera ani jednej strony dotyczącej "lejków sprzedaży". Wypełniona jest za to dziesiątkami insightów na temat tego jak uczyć, aby było to skuteczne. Wszystko okraszone grubo, grubo ponad setką odwołań do najnowszych badań z dziedziny neuroscience, psychologii i pedagogiki.

To jak doskonale poukładana skrzynka z narzędziami z amerykańskiego filmu o szybkich samochodach ;)

Książka została napisana z myślą o uczeniu programistów, ale moim zdaniem jest adekwatna do wszelkich innych tematów.

3 punkty, które szczególnie mnie poruszyły: 

  • Concept maps” w projektowaniu lekcji (nie mylić z mapami myśli).
  • Pedagogical content knowledge” (naprawdę otwiera oczy).
  • Metoda „ADEPT” w tłumaczeniu skomplikowanych rzeczy.

Teaching Tech Together popchnęła mnie, żeby przemyśleć scenariusz mojego nowego kursu dotyczącego budowy domowego studia. Za 2 tygodnie miałem brać się za nagranie, ale… zdecydowałem się skasować wszystko i napisać to jeszcze raz. 40 000 wyrazów i miesiąc pracy poszło do kosza, ale wierzę, że nie poszło na marne.

Postawiłem sobie w związku z tym pewien ambitny cel, ale o tym może w kolejnym odcinku ;)

The best part? Książka jest dostępna za darmo tutaj!

Jeśli chcesz stworzyć wybitny kurs, musisz ją przeczytać :)

PS A za jej polecenie wysyłam ogromne podziękowania dla Daniela Rozieckiego. W zamian polecam jego nadchodzący kurs dla programistów Scala, może ktoś skorzysta i tak się mu odwdzięczę :)